Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Registry Znečišťování EU Registr Průmyslových Míst

EU registr průmyslových míst

EU registr průmyslových míst je poměrně novým konceptem, který zahrnuje i evropský E-PRTR. Je nutné si uvědomit, že se nejedná o náhradu E-PRTR, ale dá se říci o platformu, pod kterou je také zahrnut E-PRTR. EU registr průmyslových míst je zásadní snahou integrovat několik zdrojů dat do jedné platformy.

Úrovně EU registru průmyslových míst

Nejdříve si povíme něco o úrovních EU registru průmyslových míst. V jeho rámci jsou zavedeny celkem 4 úrovně, z nichž některé jsou zcela nové a jiné již existující. Každé z úrovní bude níže věnován prostor. Úrovně jsou následující:

  • Průmyslová místa (SITE);
  • Provozovny (FACILITY);
  • Zařízení (INSTALLATION);
  • Velká spalovací zařízení (PART).

Průmyslová místa

Úroveň průmyslových míst, podle které je i nová platforma pojmenována, je zcela nová a nejvýše postavená, co se týče hierarchie. Vzhledem k tomu, že na nic takového na národní úrovni nebylo doposud pamatováno, bylo nutné tuto vrstvu vytvořit. Pod pojmem "místo" si můžeme představit např. průmyslové areály, parky apod. Mohou zahrnovat více, ale třeba také jen jednu provozovnu, což je velmi časté např. u zemědělských provozů. Pro tuto vrstvu bylo zavedeno anglické označení "SITE", které ČR používá i pro odlišení této úrovně od úrovní ostatních, a to ve formě přípony u příslušného identifikátoru místa.

Co se týče údajů vztažených k místu, těch se neshromažďuje příliš velké množství. Jednak je to samotný identifikátor, což je v podstatě prosté pořadové číslo a s příponou "SITE" následující po tečce. Dalším údajem je název místa, kde za ČR je využito rovněž identifikátoru. Do budoucna se počítá s nějakou jednotnou šablonou pro automatizované pojmenovávání míst. Poslední, avšak velmi důležitým údajem, jsou souřadnice. Ty by se měly vztahovat k přibližnému středu daného místa. A nelze zapomenout také na vazbu na provozovny.

Jedna důležitá věc na závěr - touto vrstvou se ohlašovatel nemusí vůbec zabývat. Vše obstará MŽP. Ostatně předpokládáme, že pro veřejnost nebo ohlašovatele tato vrstva nebude nijak atraktivní, protože klíčové zaměření bude na nižší úrovně.

Provozovny

V případě vrstvy provozoven se dostáváme do známých vod. Jednoduše řečeno do této vrstvy jsou zahrnuty IRZ/E-PRTR provozovny. Ano, je to správně napsané - nejen E-PRTR, ale je možné ohlašovat všechny provozovny - i ty, které nemají alespoň jednu činnost z přílohy I nařízení EP a Rady (ES) č. 166/2006. ČR toho využívá a do EU registru ohlašuje kompletní přehled provozoven. Tato vrstva má anglické označení "FACILITY", kterého je, obdobně jako u ostatních vrstev, využito ve formě přípony u daného identifikátoru.

Množství požadovaných údajů pro tuto vrstvu je poměrně rozsáhlý, proto zde každému údaji nebudeme věnovat pozornost, a jen odkážeme na příslušné právní předpisy. Na národní úrovni je pro ohlašovatele závazná příloha č. 3 nařízení vlády o IRZ, kde je kompletní výčet požadovaných údajů. I tato příloha byla novelizována na základě prováděcího rozhodnutí Komise (EU) 2019/1741, avšak národní předpis rovněž zahrnuje další specifika tuzemského IRZ.

K této vrstvě je nutné ještě uvést jednu poznámku. Může se stát, že zařízení nemá odpovídající provozovnu. V tom případě bylo nutné vytvořit fiktivní provozovnu. Důvodem je skutečnost, že údaje za příslušné zařízení nelze reportovat do EU registu průmyslových míst bez toho, aniž by existovalo jednoznačné propojení mezi jednotlivými vrstvami. V reportingovém souboru jsou tyto provozovny v poznámce označeny jako "imaginary facility."

Zařízení

Vrstva zařízení je třetí vrstvou v pořadí. V tomto případě se jedná o zařízení ve smyslu problematiky integrované prevence - tj. zařízení disponující tzv. integrovaným povolením. Příslušným povolujícím úřadem jsou příslušné krajské úřady. Veškeré podrobnosti o problematice integrované prevence lze dohledat na stránkách IS IPPC.

Úroveň IPPC zařízení má v tomto případě anglické označení "INSTALLATION" - opět je tohoto označení použito jako přípony pro odlišení této úrovně od ostatních úrovní.

Provozovna nemusí mít žádné odpovídající zařízení. Ale na druhou stranu může mít jedno nebo dokonce i více, což ale nebývá příliš běžné. Od ohlašovacího roku 2020 je povinné uvádět PID identifikátor příslušného IPPC zařízení v hlášení do IRZ, což by mělo zajistit požadované propojení jednotlivých vrstev.

Velká spalovací a další obdobná zařízení

Poslední a zároveň nejnižší úrovní EU registru průmyslových míst jsou velká spalovacích a další obdobná zařízení. Zahrnuje specifickou skupinu stěžejních zařízení zejména z oblasti výroby tepla a elektřiny, spaloven apod. Tato vrstva si nese anglické označení "PART" a i toto označení je součástí příslušného identifikátoru ve formě přípony.

Pro velká spalovací zařízení se také běžně používá zkratky "LCP", což vychází z anglického "Large Combustion Plants" a v případě spalování odpadu zkratka "WI", opět vycházející z anglického "Waste Incineration".

Způsob reportování údajů do EU registru průmyslových míst

Plnění reportingové povinnosti vůči EU registru průmyslových míst je plně v kompetenci MŽP, které postupuje v této věci ve spolupráci s CENIA. Na rozdíl od dřívějšího reportování do E-PRTR se nynější reportingová povinnost dělí na dvě části.

První částí jsou tzv. administrativní data. Jedná se o základní informace o všech čtyřech výše zmíněných úrovních. Najdeme v ní jak názvy, souřadnice, adresy, údaje o dotčených organizacích (krajské úřady, jednotlivé oblastní inspektoráty ČIŽP...), tak i údaje o činnostech, klasifikacích, provázání jednotlivých úrovní atd. Jedná se o komplexní soubor různých dat. O jeho obsáhlosti a formátu se lze přesvědčit na Central Data Repository (CDR) Eionetu - konkrétně data za ČR se nachází zde. Termín pro nahrání příslušného souboru s požadovanými daty je konec října následujícího roku (tj. data za ohlašovací rok 2021 bude nutné nahrát do CDR do konce září 2022).

Druhou částí jsou tzv. tematická data. Ta již obsahují převážně údaje o samotných únicích/přenosech. Ale lze mezi nimi dohledat třeba i údaje o objemu výroby. Na rozdíl od administrativních dat se tato část již netýká problematiky IPPC, ale pouze IRZ/E-PRTR a LCP. I tato data lze nalézt na stránkách CDR Eionetu - konkrétně zde. Rovněž termín pro splnění této povinnosti je odlišný - jedná se o konec listopadu následujícího roku (tj. data za ohlašovací rok 2021 bude nutné nahrát do CDR do konce září 2022).

Portál EU registru průmyslových míst

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) za účelem publikace reportovaný údajů vytvořil příslušný portál, který zcela nahrazuje dřívější E-PRTR portál (a tím i předchozí EPER). Zahrnuje údaje ze všech zdrojů dat, kterých se ohlašovací povinnost týká - tj. IRZ/E-PRTR, IPPC a LCP. Velký důraz je kladen na nově nastavenou hierarchii (průmyslové místo (SITE) --> provozovna E-PRTR/IRZ (FACILITY) --> zařízení IPPC/IED (INSTALLATION) --> velké spalovací zařízení LCP (PART)), což je velký rozdíl oproti předchozímu pojetí E-PRTR portálu a bude nutné si na něj zvyknout. Oficiální spuštění tohoto portálu proběhlo dne 2. června 2021. Zahrnuty jsou ohlašovací roky 2007 až 2019. Rok 2017 byl přechodný a tudíž ne tak komplexní, a roky 2007 až 2016 zahrnují pouze E-PRTR data.

Právní předpisy

Dokumenty

Odkazy

Zpět na začátek stránky...