Rozptýlené zdroje
Rozptýlené zdroje
Zahrnutí sledování úniků z rozptýlených (difúzních) zdrojů do registru znečišťování je jedním z prvků, který požaduje Protokol o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek. Z údajů o únicích z mnoha zemí totiž vyplývá, že rozptýlené zdroje mohou být důležitými zdroji úniků klíčových znečišťujících látek. Tuzemský IRZ cíleně takové údaje neshromažďuje, ale Evropská komise (resp. EEA) z jiných zdrojů dat, které jsou jí k dispozici, takové výstupy publikovala na portálu E-PRTR. Avšak na novém portálu k EU registru průmyslových míst již tyto výstupy nejsou k dispozici, ale je možné si stáhnout určité dokumenty k této problematice.
- Definice
- Kategorie rozptýlených zdrojů
- Sběr údajů o únicích z rozptýlených zdrojů
- Příslušné právní předpisy
- Odkazy
Definice
Rozptýlené zdroje (diffuse sources) jsou definovány v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 jako mnoho menších nebo roztroušených zdrojů, ze kterých mohou unikat znečišťující látky do půdy, ovzduší nebo vody, jejichž společný dopad na tyto složky může být významný, a u kterých není praktické shromažďovat hlášení z každého jednotlivého zdroje zvlášť.
Kategorie rozptýlených zdrojů
Jako rozptýlené zdroje znečištění lze identifikovat mnoho činností jako například – dopravu (leteckou, automobilovou, železniční, vodní), spalování paliv v domácnostech, distribuci fosilních paliv, úpravu komunikací (nanášení asfaltových povrchů), vybrané zemědělské aktivity (používání průmyslových hnojiv), používání spotřebních výrobků, používání rozpouštědel a mnoho dalších. Do ohlašování do registrů se nezahrnují neantropogenní (přírodní) zdroje.
Sběr údajů o únicích z rozptýlených zdrojů
Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 Evropská komise, jíž bude nápomocna Evropská agentura pro životní prostředí, zařadí do evropského PRTR informace o únicích z rozptýlených zdrojů, pokud takové informace existují a byly již ohlášeny členskými státy. Informace budou přiměřeně uspořádány na internetové stránce E-PRTR. Pokud nebudou příslušné informace k dispozici, přijme Komise opatření pro zahájení příslušného ohlašování.
Komise přezkoumá stávající činnosti ohlašování a inventarizace týkající se úniků z rozptýlených zdrojů, které již existují, například při ohlašování skleníkových plynů, a sestaví soupis úniků z rozptýlených zdrojů pro celou EU, které již byly ohlášeny členskými státy.
V prvním zkušebním řešení bude soupis zaměřen na existující údaje pro 91 znečišťujících látek nařízení E-PRTR v odvětvích silniční dopravy, dopravy, letectví, zemědělství, stavebnictví, používání rozpouštědel, spalování paliv v domácnostech, distribuce fosilních paliv a malých průmyslových provozoven (Small and medium-sized enterprises - SME).
Pokud Komise shledá, že neexistují žádné takové údaje, přijme opatření pro zahájení příslušného ohlašování.
Příslušné právní předpisy
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 (v češtině) 151.85 KB, PDF
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 (v angličtině) 141.19 KB, PDF